Gdy ktoś z naszych przyjaciół cierpi na depresję. W jaki sposób mu pomóc?

Dobrze wiemy, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony – 7 dni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przeziębienie minie po jakimś czasie. Ból brzucha również nam przejdzie. Niestety, z depresją nie jest tak samo. Nieleczona może doprowadzić do tragedii, a jej leczenie trwa czasami całe życie. Z tego powodu musimy troszczyć się o chorego.

"leczenie depresji"

Autor: gωen
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym rzeczywiście jest depresja. Bezmyślnie potrafią palnąć cierpiącemu na nią, aby dali spokój i zrobili coś z sobą. Jak tego dokonać, jeżeli nie ma się siły do dalszego funkcjonowania? Należy wykazać się ogromną wyrozumiałością, cierpliwością oraz empatią. Jeśli zostaniemy odtrąceni, to nie poddawajmy się. Wbrew wszystkiemu bądźmy z chorą osobą. Często może zdarzyć się tak, iż nasza pomoc będzie wydawała się zbędna. Jak ulżyć osobie, jaka wydaje się być za ścianą? Czy to w ogóle jest realne?

Najważniejszą zasadą jest nie mówienie słów w stylu „Będzie dobrze”, „Nie – więcej na stronie – przejmuj się”, „Inni mają gorzej”. To poważny błąd, jaki może jeszcze pogorszyć stan rzeczy. Ludzie chorzy są niezwykle wrażliwi na takie wypowiedzi. Istotne znaczenie ma również ton głosu. Powinniśmy zatem być czujni. Spróbujmy uruchomić w sobie dodatkowe pokłady empatii oraz bądźmy cierpliwi. Musimy w pełni akceptować zachowania chorego. Zaproponujmy krótki spacer. leczenie depresji światłem przynosi efekty. Jeżeli nasz bliski nie ma na nic ochoty, nie zmuszajmy go. Możemy także kupić urządzenie typu lampa do światłoterapii –

Jej użytkowanie od pół godziny do trzech godzin każdego dnia już po tygodniu może przynieść poprawę stanu chorego. Jeżeli nie, należy rozpocząć farmakologiczne leczenie depresji. Lampa do światłoterapii nie jest kosztowna. Co więcej możemy zrobić, aby pomóc? Nie zadawajmy zbędnych pytań. Często pytanie o błahe sprawy jest dla chorego szczególnie kłopotliwe. Wystrzegajmy się porównań do pozostałych ludzi. Zaakceptujmy depresję i niedobry stan zdrowia – LIMENS.

"światło"

Autor: Vassilis
Źródło: http://www.flickr.com
Powtarzajmy jednocześnie, iż depresja to stan przejściowy. Nie powinniśmy doprowadzić do sytuacji, kiedy nasz bliski zacznie wierzyć, że depresja trwa wiecznie. Nie dajmy się wpędzić w poczucia żalu, zmęczenia lub zwyczajnej złości. Nasza zupełna bezradność może być straszna, ale musimy walczyć. Nie zatracajmy przy tym siebie. Wygospodarujmy trochę czasu tylko dla siebie. Gdy chory pokona depresję, pozwólmy sobie na krótki wyjazd na urlop.