Jakie pieluszki obecnie wybrać: tetrowe czy jednorazowe?

Jak w niejednej branży, również w tej panuje duża konkurencja. Wytwórcy produktów dla niemowlaków prześcigają się w wysyłaniu na rynek coraz to nowszych wytworów. Rodzice mają coraz bardziej zawiły wybór, dlatego że mogą zakupić także pieluchy jednorazowe, jak i pieluszki tetrowe. Zarówno jedne jak i drugie posiadają swe plusy i minusy. Jedne są reklamowane jako pieluchy, które pozwalają zaoszczędzić czas. Drugie tymczasem są przedstawiane jako pieluchy ekologiczne. Które z nich lepiej opłaca się nabyć?

pieluszki ekologiczne dla dzieci

Autor: David D
Źródło: http://www.flickr.com
Pieluchy jednorazowe posiadają mnóstwo plusów, jednakże także minusów. Ich zaletą jest bez wątpienia to, że pozwalają wychowawcom zaoszczędzić sporo czasu, gdyż nie trzeba ich prasować czy prać. Są tak skonstruowane, że faktycznie dziecko nie odczuje wilgoci moczu, dlatego że jest on wchłaniany przez warstwy pieluszki i przytrzymywany w obszarze przez wyjątkowyDlatego takie pieluszki są wybierane przez wielu opiekunów. Z przykrością stwierdzam, że ten gatunek pieluszek ma swoje minusy. Otóż owa jednorazowa pieluszka powinna być dość często wymieniana. Nie może być tak, że jest zmieniana dopiero wtedy, gdy czuć nieprzyjemny zapach. Trzeba ją wymieniać nawet kilkanaście razy dziennie. W przeciwnym wypadku może ona być przyczyną odparzenia skóry niemowlaka, ponieważ mocz w końcu się przedrze przez warstwę pieluchy. To powoduje, że cena kupna tych pieluch w skali miesiąca przekracza 200 złotych.

Pieluchy z tetry są niewątpliwie o wiele tańsze, ponieważ ich koszt używania wynosi niecałe 100 złotych w skali miesiąca. Dlaczego tak się dzieje? Otóż ten typ pieluchy może być wielokrotnie używany. Można go wyprać i wyprasować. A to generuje oszczędność. Ponadto te pieluchy są ekologiczne. Przykładowo pielucha jednorazowa rozkłada się w ziemi przez nawet 500 lat. A pielucha tetrowa znacznie krócej, bo jest wykonana z ekologicznych materiałów. To również gwarantuje zdrowsze oddziaływanie na skórę dziecka. Te pieluszki są znacznie zdrowsze dla niemowlaka, lecz nie dają takiego komfortu jak jednorazówki. Niemowlę w nich czuje wilgoć moczu. Nie musi to być jednak negatyw, bo niemowlak samoczynnie zgłasza zaistniałą sytuację. Natomiast w pieluchach jednorazowych nie odczuwa moczu i dźwiga go w pampersie. A ten ciężar może prowadzić do zniekształcenie chodu dziecka.