Korzyści z karmienia piersią

Od jakiegoś czasu panuje moda na tak zwany „powrót do natury”. Trend ten wyraźnie widoczny jest też wśród młodych rodziców. Młode matki coraz częściej decydują się karmić piersią swoje maleństwo co bardzo cieszy lekarzy pediatrów i położne, bowiem korzyści z karmienia naturalnego noworodka jest spora ilość!

butelki

Autor: Frédérique Voisin-Demery
Źródło: http://www.flickr.com
Karmienie dziecka piersią nie tylko dobrze wpłynie na dziecko, ale również mamusi może pomóc w krótszym czasie powrócić do dobrej formy. Pokarm naturalny ma skład idealny dla niemowlęcia. Żadna sztuczna mieszanka mu nie dorównuje! Pokarm mamy ma także zawsze odpowiednią temperaturę, jest sterylne, gotowe do podania. Poza tym karmienie piersią jest bardziej wygodne i wiele tańsze od top do karmienia – zajrzyj koniecznie – sztucznego.

Kiedy kobieta zostaje mamą po raz pierwszy, konieczne może stać się wsparcie położnej, pielęgniarki bądź innej doświadczonej kobiety. W domu młodej kobiecie pomocą służyć mogą własna matka czy na przykład doświadczona ciocia lub starsza siostra. Oprócz rad dotyczących techniki karmienia mogą one polecić młodej karmiącej mamusi jakie akcesoria dla mamy mogą być dla niej przydatne.

Na rynku można zakupić wiele akcesoriów dla mamy karmiącej naturalnie, są to np. odciągacze pokarmu (ręczne i elektroniczne), wkładki laktacyjne (jednorazowe i wielokrotnego użytku), które to rzeczy poprawiają komfort karmienia piersią – zobacz różne rodzaje wkładek laktacyjnych.

dziecko

Autor: Matt Preston
Źródło: http://www.flickr.com

Kupić również możemy pojemniki do przechowywania pokarmu, woreczki na mleko, odzież do karmienia – specjalne koszulki, staniki do karmienia naturalnego – z bawełny, ”oddychające”, z odpinanymi miseczkami (takie które będą dobrze trzymały „zapracowane” piersi), poduszeczkę do karmienia, osłonki silikonowe na piersi, maść na brodawki (można ją zastąpić np.: olejem kokosowym, oliwą z oliwek lub po prostu mlekiem mamy), a nawet wygodny fotel do karmienia – jak by nie było czeka mamę wiele miłych godzin spędzonych na karmieniu! Zobacz woreczki na pokarm.

I na zakończenie sprawdzona „babcina” rada – MROŻONA KAPUSTA – nic nie może jej zastąpić przy nawale mlecznym czy nawet stanie zapalnym piersi. Oto przepis: zamrażamy jednego liścia kapusty umytego i z wykrojoną twardą łodygą. Później nakłuwamy go w paru miejscach widelcem i mamy gotowy okład na obolałe piersi.