Kto podaje lekarstwa w szpitalu oraz jakiego rodzaju jeszcze zadania posiada pielęgniarka?

Jeżeli czyimś pragnieniem jest niesienie pomocy innym osobom, to może wybrać zawód, którego celem jest właśnie pomoc drugiemu człowiekowi. Jest to zawód, który najczęściej wykonują kobiety, jednak są szpitale, w jakich na tego typu etacie można by spotkać mężczyznę.

Pielęgniarka jest to pracownik szpitala, jakiego kluczowym zadaniem jest opieka nad powierzonymi mu chorymi. Głównym zadaniem pielęgniarki jest dbanie o komfort pacjenta, jego czystość, karmienie oraz niesienie pomocy we wszystkich działaniach, których chory nie jest w stanie wykonać samodzielnie. Zajmuje się ona dostarczaniem leków zapisanych przez lekarza, robieniem wlewów dożylnych, podawaniem tlenu oraz zmianą opatrunków. Oprócz tego pomaga doktorowi przy przeprowadzanych zabiegach. Jest ona odpowiedzialna za stan zdrowia pacjenta, a w wypadku jego pogorszenia lub zagrożenia życia, powinna udzielić pierwszej pomocy. Może zajmować się jeszcze obsługiwaniem aparatury medycznej. Do jej zadań zalicza się również mierzenie temperatury, tętna oraz informowanie doktora o wszelkich problemach.
Sauna latem? – Jak najbardziej!

Autor: Tatralandia
Źródło: Tatralandia

Pensje pielęgniarek zatrudnionych w państwowym zakładzie są zależne w dużym stopniu od rejonu państwa, a w małych miejscowościach wynoszą od 1200 do 1600 złotych. W dużych miastach jest to pensja w wysokości 1800-2200 złotych. W klinice prywatnej pielęgniarka może mieć nadzieję na pensję trochę wyższą. Jest to ok. 2,500 złotych.

Niezależnie od ilości przepracowanych lat pensje pielęgniarki nie ulegają dużemu podwyższeniu. Na co poniektórych oddziałach w szpitalu praca pielęgniarki jest dosyć stresująca, dlatego też normalnym zjawiskiem jest praca grupowa przy jednym chorym.