Leczenie kanałowe – w jakiej sytuacji jest rekomendowane?

Leczenie kanałowe, profesjonalnie nazywane endodoncją, nie należy do ulubionych zabiegów dentystycznych. Niestety jednak w pewnych okolicznościach zabieg kanałowy jest podstawą.

Narzędzie dentystyczne

Autor: Partha S. Sahana
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy pamiętać również, iż leczenia kanałowego nigdy nie powinniśmy odkładać. Powinniśmy zatem dowiedzieć się, w jaki sposób zdiagnozować u siebie ubytek zęba, jaki może wskazywać na leczenie kanałowe.

Najbardziej widocznym objawem bywa zmiana odcienia naszego zęba. Jeżeli więc dostrzegamy, iż ząb ma trochę inne zabarwienie niż pozostałe, powinniśmy się skontaktować ze specjalistą. W wielu sytuacjach można zauważyć, iż jest on o wiele wrażliwszy nie tylko na zmiany temperatur, ale także na nadgryzienia czy nawet każdy dotyk. Wizyta u dentysty jest konieczna, kiedy ząb jest pęknięty lub też złamany. W sytuacji niektórych pacjentów może pojawić się także na dziąśle koło zęba niewielki pęcherzyk, z którego sączy się ropa. Gdy zauważamy u siebie takie objawy, zapewne pomocny będzie endodonta (więcej).

Oczywiście stomatolog we Wrocławiu wykonuje zabieg leczenia kanałowego całkowicie bez bólu. Niekiedy wystarczy jeden zabieg, chociaż w wielu okolicznościach odbywają się dwie, a nawet trzy wizyty u dentysty. Przeciwieństwo do leczenia kanałowego jest dość drastyczne,

Zielony fotel dentystyczny

Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com

gdyż wiąże się z całkowitym wyrwaniem chorego zęba. Należy zatem zacząć leczenie zanim nie jest za późno.

Odpowiednio wyleczony kanałowy ząb powinien służyć nam przez długi czas bez konieczności następnej pomocy specjalistycznej. Niestety niekiedy okazuje się, że po kilku bądź kilkunastu latach niezbędne jest ponowne leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe przeprowadzane jest zwykle w znieczuleniu i w pozycji leżącej, która umożliwia pacjentowi zrelaksowanie się, natomiast dentyście zapewnia komfortową pracę oraz lepszy dostęp do leczonego zęba.

Podczas leczenia używane są specjalistyczne urządzenia. Dzięki nowoczesnym sprzętom stomatolog we Wrocławiu ma możliwość na bieżąco obserwować rezultaty leczenia bez konieczności przerwania zabiegu. Do leczenia kanałowego konieczne są również odpowiednie tworzywa, jakie pozwalają na prawidłowy przebieg zabiegu. Należy jednak pamiętać o tym, że im wcześniej udamy się na wizytę u dentysty, tym większe szanse, że leczenie kanałowe odbędzie się bez większych komplikacji.