Jak sprawdzić męską płodność?

Z plemnikami nie ma żartów, dokładnie 20 milionów musi być w normalnej porcji męskiego nasienia. To od tego, czy ta ilość jest prawidłowa, jest realne zapłodnienie komórki jajowej. Jeśli jest inaczej, są z tym kłopoty, to powinniśmy zbadać nasienie. Jak to zrobić?

Kobieta w ciąży

Autor: baby-shower.pl
Źródło: baby-shower.pl
Metoda jest łatwa i nie należy się tym denerwować. Najważniejsze to jednakowoż mieć pojęcie od czego zacząć. Pierwsze co musimy wykonać to nabyć test na płodność. Nieważne, czy test będziemy robić w domu czy w przychodni, nieodzowne są ustalone przygotowania. Kilka dni przed testem powinniśmy zapomnieć o uprawianiu seksu, jeśli zaś przechodziłeś jakąś chorobę lub leczenie, musisz odczekać kilka tygodni. Musisz też mieć na uwadze, że istnieją czynniki, jakie obniżają|pogarszają jakość nasienia. Najważniejsze z nich to palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, źle na nasienie wpływa też przegrzewanie jąder (sprawdź).

Nimowlak

Autor: Mirra Photography (Kristin Jona)
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chcesz koniecznie wykonać taki test w warunkach domowych, masz tego typu ewentualność. Osiągalne są testy płodności dla mężczyzn do domowego użytku. Nie potrzebujesz recepty, zakupisz go w każdej aptece. Na jego zestaw składają się pojemniczek na spermę, roztwór testujący, tester i zakraplacz. Zasada działania to wykorzystanie specjalnego roztworu, który barwi plemniki. Im jest ich więcej w spermie, tym bardziej intensywne zabarwienie. Uzyskany kolor powinniśmy skonfrontować z wzorcami, które znajdziemy na dołączonym do zestawu testerze. Taki test kosztuje około dwieście złotych, lecz zawiera dwa osobne zestawy do przeprowadzenia koniecznych prób.

Test domowy sprawuje się nieźle, daje wiedzę na temat płodności, jednak nie jest diagnostyczny. Kluczowe jest bowiem nie tylko ilość plemników, ale również ich jakość, czyli jaką mają budowę czy ruchliwość. Tego normalnym domowym testem nie uda nam się sprawdzić. Jeśli chcemy naprawdę wiedzieć, co jest nie tak z płodnością, najbardziej korzystnym będzie skorzystać z pomocy fachowca (zobacz tutaj na najkorzystniej zgłosić się do poradni andrologicznej lub kliniki niepłodności. Lekarzami, którzy trudnią się najczęściej problematyką płodności są ginekolodzy, więc ginekolog Twojej partnerki najprawdopodobniej polecić odpowiednią klinikę, w jakiej dokonuje się fachowe testy płodności. Po tym fachowym teście będziesz wiedział już wszystko, a wszelkie wątpliwości rozwieje doktor, który w takim badaniu zobaczy to, to co laik pewnie przeoczy.