Na czym polega zabieg histeroskopii? Kiedy powinien być wykonywany i jak wygląda?

Histeroskopia diagnostyczna to wziernikowanie macicy, polega na badaniu ginekologicznym, które pozwala ocenić stan wewnętrznych ścianek macicy. Lekarz jest w stanie skierować na takie zabieg, jak badanie ginekologiczne lub USG nie są wystarczające do określenia diagnozy. Na czym polega histeroskopia?

Histeroskopia pozwala na bardzo precyzyjną ocenę wielkości, liczby, lokalizacji oraz charakter różnych zmian patologicznych błony śluzowej, która wyścieła macicę. Lekarz – link tu… – może zlokalizować nawet malutkie polipy, mięśniaki oraz guzy nowotworowe, a jednocześnie pobrać wycinki żeby zbadać tkanki. Histeroskopia nie trwa długo, gdyż około pół godziny, najczęściej robi się ją w kilkunastominutowym ogólnym znieczuleniu. Każda z kobiet przed zabiegiem powinna opróżnić pęcherz. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym.

podczas badania

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com

Ginekolog na samym początku podaje znieczulenie dożylne i odkaża wejście do pochwy. Badanie jest przeprowadzane za pomocą specjalistycznego przyrządu optycznego nazywanego histeroskopem. Posiada on dwie najistotniejsze części. Jedna z nich to rękojeść, następnym około trzydziestocentymetrowa wąska tulejka. Na rękojeści są pokrętła które sterują dopływem światła oraz dwutlenku węgla, jaki powoduje, że ścianki macicy łagodnie się rozciągają, a niektóre fragmenty błony śluzowej zostają lepiej dostrzegalne We wnętrzu tulejki są przewody zasilające źródło światła i maleńka kamera a także przewód, jaki pozwala na wtłaczanie gazu do macicy. W czasie zabiegu histeroskop jest podpięty do monitora, on przekazuje obraz rejestrowany przez kamerę.

To powoduje, że, gdy manipulujemy przyrządem, specjalista może bardzo skrupulatnie obejrzeć każdy ze szczegółów jamy macicy. Poprzez tulejkę histeroskopu możemy do niego wprowadzić również mikronarzędza, na przykład specjalistyczne szczypce, jakimi ginekolog może pobrać wycinki śluzówki do badania histopatologicznego. Po zabiegu, jeżeli nie odczuwa się żadnych dolegliwości jesteśmy w stanie po prostu wrócić do domu. Korzystnie jednakże odpoczywać i nie podejmować żadnego wysiłku, zwłaszcza dźwigania, bo może to powodować krwawienie z dróg rodnych. Zbieg jak najbardziej wykonuje ginekolog, korzystnie wybrać profesjonalistę jak ginekolog (wejdź ginekolog ursynów) Bielsko-Biała . To gwarancja, iż tego typu zabieg będzie przeprowadzony w pełni profesjonalnie.