Modzele oraz nagniotki – jak sobie z nimi poradzić?

Gdy na skórze naszych rąk bądź stóp powstały nieładne narośla, chcemy jak najszybciej je zlikwidować, albowiem powodują spory dyskomfort, nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim – psychiczny. Mając takie zmiany na ciele ciężko nam o bliski kontakt z drugim człowiekiem, nawet zwykłe podanie ręki jest problemem.

Jak zadbać o skórę dłoni?

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Zaś odciski pojawiające się na nogach sprawiają, że nie chcemy założyć sandałek lub klapek i męczymy się całe lato chodząc w zakrytym obuwiu. Co w związku z tym należy zrobić, by pozbyć się tej ciężkiej dolegliwości?

Na początek trzeba powiedzieć, że najczęstszymi dolegliwościami tego typu są modzele oraz nagniotki. Pierwsze z nich powstają zwykle na dłoniach oraz podeszwach stóp. Są dosyć dużymi naroślami zgrubiałej skóry o wyglądzie plackowatym. Tworzą się w wyniku przesadnego rogowacenia i najczęściej są raczej miękkie. Mogą robić się wtedy, gdy nierównomiernie obciążamy stopę, jest ona niewystarczająco ukrwiona lub ciągle ulega przeciążeniu albo – nosimy za małe obuwie, przez co skóra jest bezustannie uciskana. Modzele mogą powodować znaczne dolegliwości bólowe, zwłaszcza, gdy przybiorą poważniejsze rozmiary. Usuwanie modzeli opiera się na ich regularnym ścieraniu bądź wycinaniu – jedynie u lekarza!. Dlaczego? (więcej pomocnych wskazówek na

Jak pozbyć się uciążliwych nagniotków

Autor: 123rf
Źródło: 123rf
Z tej przyczyny, że samodzielne działania mogą co prawda przynieść chwilowa ulgę, lecz później możemy trafić do przychodni z groźnym zakażeniem. Jeżeli modzel jest niewielki, pomoże odpowiedni plaster i pilnik służący do ścierania narośli.

Drugi rodzaj odcisków to wspomniane nagniotki. Zwykle tworzą się na palcach stóp, jeśli nosimy ciasne buty czy też nasz naskórek za szybko rogowacieje. Przyczyniają się do nich także wady stóp, wywołujące nieprzyjemne oraz bolesne zgrubienia. Zrogowacenia mają postać stożków z ciemnym punktem na środku, czyli korzeniem nagniotka. Usuwanie nagniotków można przeprowadzić samodzielnie, jeśli nie są duże. Stosuje się specjalne kremy, plastry i żele, które rozmiękczają nagniotki ułatwiając ich usunięcie razem z korzeniem. Gdy są duże oraz głębokie, pomoże już tylko chirurg, który zastosuje stosowne wiertło. Zabieg ten nie wymaga znieczulenia i pozostawia niewielką ranę – poznaj sposoby na usuwanie nagniotków.

Pamiętajmy o trosce o swoje stopy i dłonie, aby nie być zmuszonym do borykania się z powyższymi kłopotami.