Nasze dzisiejsze dzieci

Dzieciństwo to dar, niezapomniane przeżycia, fantazja, nieograniczona wyobraźnia, wieczna kraina szczęścia. Oczywiście, nie każdy ma takie dzieciństwo, nawet trzeba szukać w krajach ogarniętych wojną, żeby zobaczyć, czym jest nieszczęście, które dotyka wielu najmłodszych. Jednakowoż, wierzę, że większość z nas ma to szczęście żyć – jakby to powiedział klasyk – w „nudnych czasach”, w których nie było walk, rewolucji, przesiedleń i innych tego typu nieprzyjemności.

łóżeczko dziecięce

Autor: Pinio
Źródło: Pinio
Dzieci żyjące teraz jeszcze tego nie doceniają, ale urodziły się najpewniej w najbardziej spokojnych czasach od stuleci. Nawet w czasie komunizmu było w miarę spokojnie, ale propaganda, jakoby Niemcy nas zaatakują czy Zimna Wojna to były realne groźby, które niszczyły trochę sielankowy spokój. Teraz, najważniejszym zmartwieniem wielu pociech są rozterki na Facebooku i niedostępność niektórych zabawek, jakie już przecież pokazuje wszystkim połowa szkoły. Mowa o nowych technologiach, takich, jak smartfony czy tablety, są one tak ważne i tak normalne dla młodego pokolenia, że aż trudno w to uwierzyć.

Podobnie, jak zmieniła się wartość potrzeb dla dzieci przemianom ulegają też wyobrażenia rodziców, co do sposobów wychowania. Kiedyś, gdy nie było za dużo produktów, a każde dziecko było jednakowo zamożne nikt nie mógł się pochwalić nową zabawką, no chyba, że tato wrócił z innego kraju i przywiózł jakąś inną rzecz z Węgier czy Czechosłowacji. Jednakże, na poziomie najmłodszych dzieci wszystko w krajobrazie wychowania wyglądało tak samo, dzisiaj jednak dzięki nowym możliwościom, wolnemu rynkowi i kapitalizmowi mamy do wyboru szereg różnych możliwości.

Kto na przykład kiedyś przejmował się kontaktami, że pociechy nasze z ciekawości wkładają tam palce. Opowiedziało się coś, jakąś historyjkę i po sprawie, a dzisiaj mamy specjalne gniazda dla dzieci (zadbaj o wygodę snu maluszka i zamów gniazdo dla dzieci), które uniemożliwiają „zabawę” z prądem. Ta bardzo użyteczna pomoc to tylko jedna z kategorii wielu, które rozwinęły się ostatnio. Obecnie na przykład mamy do wyboru nie jeden, ale kilka rodzajów jaśków dla dzieci i kołderek dla dzieci, podobnie ma się sprawa z kompletami pościeli dla dzieci czy z szeregiem zabawek, od najtańszej do najdroższej, bardziej i mniej kolorowe. Aż strach wchodzić z dzieckiem do sklepu z zabawkami, bo możemy wyjść z pustym portfelem (porównaj korzystne oferty sklepów internetowych i zamów taniej jaśki dla maluchów). Takie, spokojne, „nudne” czasy.

Życzmy sobie jednakowoż, żeby taki okres trwał jak najdłużej, niech „nudne” czasy będą tylko czasem przerywane przez pasjonujące wakacje czy momenty rodzinnego szczęścia.