Obecnie w klinikach najczęściej posługujemy się igłami jednokrotnego użytku, ale wiele narzędzi jest zbyt kosztownych i wtedy należy je sterylizować

To, że zawsze stosuje się jednokrotnych igieł jest oczywisty dla wszystkich. Lata, gdy stosowano tą samą igłę wiele razy, odeszły już do przeszłości. Jednak wciąż jest spora grupa przyrządów, które używa się przez kilka nawet lat, gdyż są nazbyt drogie, aby je wyrzucić.

badanie

Autor: COM SALUD Agencia de comunicación
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak wszelkie wskazówki Sanepidu sugerują, że obowiązkowo powinny być one wówczas poddane sterylizacji po każdym użyciu.
wełna

Źródło: pixabay.com
Sterylizacji poddawanych jest wiele urządzeń w salonach piękności lub w gabinetach stomatologicznych. Zwykle chodzi o przedmioty takie jak: skalpele, endoskopy, wiertła, końcówki do mikrodermabrazji i cała rzesza innych. Aby wszystko zdezynfekować używa się autoklawy klasy B – http://www.znam.swidnica.pl/produkty/autoklawy/klasa_b_klasa_pro.html, a więc takie, które posiadają duży poziom odkażania i przebrnęły przez wszystkie kontrole Sanepidu. Stosownie do unijnego podziału są trzy rodzaje sterylizator N, S i B, gdzie B jest najlepszą kategorią. Z tej przyczyny autoklaw stomatologiczny www.znam.swidnica.pl/produkty/autoklawy.html wszędzie powinien być klasy B. W innym wypadku narzędzia stomatologiczne nie mogłyby być stosowane więcej niż jeden raz. Autoklaw jest urządzeniem, które stosuje duże ciśnienie, żeby zlikwidować wszelkie bakterie. Powinien być szczelny oraz posiadać zawór bezpieczeństwa. Dobrze, gdyby był względnie nieduży (jak mikrofalówka) i łatwy w użyciu.

Szpitale i salony nie mogą funkcjonować bez autoklawów. Dlatego zaleca się kupno tych najlepszych urządzeń, dzięki którym będziemy mieli pewność, że żaden z naszych podopiecznych niczym się u nas nie zarazi.