Porady kulinarne, z jakich warto korzystać. Jeśli jeszcze nie poznałeś tych porad, przeczytaj koniecznie

Wśród rad i przepisów kulinarnych trudno wybrać to jedno, jakie będzie na pewno najbardziej atrakcyjne. Najbardziej odpowiednim sposobem jest tak więc poznawanie pozostałych ciekawych przepisów i porad, które jesteśmy w stanie wprowadzić do swojego jadłospisu. Dzisiaj zobaczymy jak odżywcza jest kalarepa i poznamy wspaniały przepis na żeberka wieprzowe.

Żeberka

Autor: jeffreyw
Źródło: http://www.flickr.com
Kalarepa przynależy do rodziny roślin krzyżowych – jest blisko spokrewniona z kapustą, kalafiorem czy brukselką. Warzywo to pochodzi z Europy, tu jest powszechnie uprawiane. Odpowiednie do jedzenia bulwy tworzą się po około dwóch miesiącach od wysiewu.

Bardziej młode rośliny są chrupiące, zaś ich miąższ jest o słodkim posmaku, zbliżony w smaku do surowych brokułów czy kapuścianych głąbów. Starsze rośliny charakteryzują się sporymi łodygami poprzerastanymi twardym włóknem. W uprawie znaleźć jesteśmy w stanie dwa typy kalarepy – o łodygach zielonych oraz fioletowych. Kolor ten dotyczy zewnętrznej części rośliny, wewnątrz miąższ jest jaśniejszy, podobny do kremowożółtego. A jakie ma kalarepa właściwości? – informacje na trochę słodka w smaku kalarepa zawiera sporą ilość witamin, składników mineralnych, a co najważniejsze błonnika pokarmowego, co czyni ją bardzo niskokaloryczną. 100 gramów tego warzywa to zaledwie 27 kcal, co równa się mniej więcej 1 kostce czekolady mlecznej. Warzywo to stanowi odpowiednie źródło witaminy C. Powyższa porcja pokrywa aż 102% dziennego zapotrzebowania na tego typu składnik. Dodatkowo kalarepa identycznie jak pozostali przedstawiciele roślin krzyżowych posiada aktywne biologicznie związki takie jak izotiocyjaniany, sulforafan lub indol-3-karbinol, które są w stanie wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Aktywne w kalarepie witaminy z grupy B mają korzystny wpływ na przemianę materii oraz wspomagają działanie układu nerwowego.

A teraz obiecany przepis na żeberka wieprzowe – tu znajdziesz przepis. Takie żeberka wymyć i pokroić w paski (najlepszej o szerokości około 4-5 cm). Posolić i popieprzyć. Na gorącą patelnię wlać olej i wrzucić gotowe żeberka. Smażyć z z jednej i drugiej strony aż mięso się porządnie przypiecze. Cebulę obrać i pokroić w podłużne, cieniutkie paski i dodać do przypieczonych żeberek. Jak cebula będzie zeszklona, podlać mięso wodą, dodać liść laurowy iziele angielskie, całość dusić pod przykryciem około 40 minut. Przyprawić do smaku. Gotowe żeberka powinniśmy podać na ciepło. Tak zrobione żeberka zachwycą każdą osobę. Korzystnie przygotować taką potrawę, jak szykujemy jakąś domową imprezę.