Sałatki z makaronem smaczne na lato

W okresie letnim w naszej diecie panują posiłki lekkie a także niskokaloryczne. Jemy mniej niezdrowych tłuszczowych potraw, wymieniając je na przyjazne dla naszego ciała jarzyny, owoce bądź delikatne pieczywo.

sałatka grecka

Autor: www.SmakProstoty.pl
Źródło: www.SmakProstoty.pl

W okresie letnim na naszych stołach wielokrotnie pojawiają się też sałatki i surówki. Jednymi z najczęściej przygotowywanych są sałatki z makaronu. Prawidłowo przyrządzone stanowią odżywczy a także niskokaloryczny posiłek, który na długo pozostawia wrażenie sytości w naszym żołądku.

Sałatka z makaronem, na przekór powszechnej opinii, nie stanowi potrawy kalorycznej. W każdym razie nie dzieje się tak z powodu obecności makaronu. Zwłaszcza, jeżeli zamiast pszennego, weźmiemy pełnoziarnisty Jest to bowiem komponent zawierający głównie węglowodany i białko. Poza tym w trakcie gotowania wchłania on wodę, na skutek czego trzykroć zwiększa swą objętość. Jest jednak fundamentalny wymóg – sałatka z makaronem winna być przyrządzona z pasty al dente. W takim przypadku nasz organizm przez dłuższy czas przetwarza skrobię na glukozę, wskutek czego poczucie sytości zostaje na dłużej.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku urozmaicania sałatki z makaronu wysokokalorycznymi domieszkami bądź sosami. Najlepszym przykładem jest majonez. Sałatka z makaronem i majonezem nie będzie korzystnym daniem, gdyż posiada dużo bezwartościowych, powodujących przybieranie na wadze kalorii. Nie odmieni tego nawet makaron gotowany al dente. Sałatka z makaronem i majonezem może być konsumowana wyłącznie przez osoby nie borykające się z tematem tuszy i też niezwykle rzadko.

Sałatka tego typu niejednokrotnie zawiera gwiazdki z makaronu. Ze względu na nieduże rozmiary kapitalnie komponują się z pokrojonymi w jarzynami, lub grillowanymi kawałeczkami mięsa. Gwiazdki z makaronu znakomicie pasują też do zup. Prawdopodobnie niejeden spośród nas pamięta takowe z dzieciństwa przygotowywane przez mamę albo babcię. Wtedy makaron sporządzano najczęściej we własnym zakresie. Współcześnie ta czynność odchodzi do lamusa, natomiast kształty, wzory oraz dodatki zawarte w makaronach przyprawiają o zawrót głowy.