Spędzasz niemało czasu przed komputerem? Zobacz w jaki sposób długie godziny spędzone przed monitorem niszczą na Twe zdrowie.

Jeżeli Twa praca polega na spędzaniu wielu godzin przed komputerem, grożą Ci różne choroby. Odkryj jedną z nich.

Zespół cieśni nadgarstka objawy

praca przy komputerze

Autor: LibreCon Bilbao
Źródło: http://www.flickr.com

Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem spowodowanym długą pracą przed komputerem. choroba (polecamy dentysta kraków) dotyka także pianistów, pakowaczy, operatorów maszyn oraz sportowców. To stałe, nienaturalne wygięcie dłoni podrażnia nerw pośrodkowy.
Gdy czujesz ostry ból w nadgarstku, obowiązkowo pójdź do specjalisty. Dużo osób ignoruje te objawy choroby. To spory błąd. Z jakiego powodu? Dlatego, że choroba fundacja walki z rakiem pomocy dzieciom w zaawansowanym stadium wymaga leczenia operacyjnego. Wczesne wykrycie choroby pozwoli na szybkie pozbycie się problemu. Na ogół choroba pojawia się znienacka. Stan zapalny sprawia, że czujemy sztywność i obrzęk stawów nadgarstkowych. Konsekwencją choroby są także: utrata sił i sprawności. Kiedy mamy zespół cieśni nadgarstka możemy mieć kłopot nawet z zapięciem guzików, odczuwamy drętwienie i mrowienie rąk. Kiedy zaczynamy chorować na zespół cieśni nadgarstka objawy powinny zmusić nas do działania. Nieraz ból jest tak silny, że ratujemy środkami przeciwbólowymi. Nie jest to jednak właściwe rozwiązanie problemu. Musimy mieć świadomość, że tabletki jedynie zlikwidują cierpienie, nie uzdrowią naszego ciała.

Rozpoznanie

By ortopeda skutecznie rozpoznał chorobę nie musi posługiwać się specjalistyczną aparaturą – . Wystarczy, że przeprowadzi badanie polegające na delikatnym opukiwaniu nadgarstka. Jeżeli w trakcie badania odczujemy drętwienie palców u rąk, diagnoza jest oczywista. To właśnie podrażniony nerw pośrodkowy przyczynia się do drętwienia i wskazanego paraliżu palców. Kolejnym sposobem na zrobienie badania jest test Phalena. Wystarczy, iż złączysz dłonie od strony grzbietu, skierujesz palce do klatki piersiowej, zegniesz mocno nadgarstki i poczekasz jedną minutę. Jeżeli po wskazanym czasie odczujesz dyskomfort wynikający z drętwienia, mrowienia lub bólu – najprawdopodobniej wynika on z ucisku na nerw.

pisanie na klawiaturze - zespół cieśni nadgarstka

Źródło: pixabay.com

Aby rozpoznać chorobę możesz też posłużyć się zwykłym aparatem do mierzenia ciśnienia. Wystarczy, że założysz mankiet, napompujesz go do 50 mm Hg i utrzymasz ciśnienie przez minutę. Jeśli pojawi się ból oraz drętwienie, będziesz mieć jasny sygnał, że coś jest nie tak. Wówczas sprawdź leczenie cieśni nadgarstka. Istnieje jeszcze jeden patent na postawienie dobrej diagnozy – EMG, czyli elektromiografia. Dzięki elektromiografii możesz zbadać szybkość przewodzenia nerwu pośrodkowego. Ponadto takie badanie pozwoli znacznie bardziej precyzyjnie określić przyczynę cierpienia i stwierdzić, czy jego powodem jest zespół cieśni nadgarstka, czy też inna choroba, która powoduje podobne objawy.