Sposób na zdrowe śniadanie, czyli jak zdrowo i smakowicie rozpocząć dzień

Dietetycy już od bardzo dawna przekonują, że śniadanie jest kluczowym posiłkiem podczas dnia. Ma dawać wielką siłę, gwarantować sprawność umysłu i tę fizyczną oraz wspomóc prawidłowy rozwój naszych pociech i młodzieży.

Sporządzanie zdrowego posiłku wymaga oczywiście pewnej erudycji, ale tę z powodzeniem można zdobyć czytając książki (nawet te kulinarne) lub czytając pobieżnie właściwe artykuły na stronach www lub w miesięcznikach. Z drugiej strony nie trzeba być jednak specjalistą w zakresie żywienia, aby postawić na ławie posiłek równie sycący, jak i pysznie wyglądający. Coraz częściej stosuje się olej kokosowy, który idealnie nadaje się do smażenia i pieczenia np. naleśników, a nawet jajecznicy na śniadanie. Warto dowiedzieć się więcej: na tej stronie.

śniadanie

Autor: ZT Bielmar
Źródło: ZT Bielmar

Przepis na zdrowe (wypatrz promocje) śniadanie będzie uzależniony między innymi od: pory roku, stanu zdrowia członków rodziny, zasobności portmonetki, dostępności produktów na rynku bądź plonu w przydomowym sadzie. Niezwykle istotne jest, aby planując jadłospis nie zapominać o jego ciągłym uatrakcyjnianiu. Po pierwsze monotonia nie należy do repertuaru zdrowych zwyczajów, a po drugie, nie każdy będzie oczarowany podanym trzeci raz z rzędu serkiem wiejskim z rzodkiewką i szczypiorkiem.

W praktyce przepis na zdrowe śniadanie sprowadza się do wykazania produktów, które mają wejść w skład posiłku lub podania spisu tych niepotrzebnych. Warto zainwestować w bardzo dobry gatunkowo nabiał. Węglowodany w nim zawarte sprawią, że nie braknie nam siły podczas wykonywania codziennych, nawet najmniej zajmujących, czynności. Z jajek zrobimy smakowitą, odżywczą jajecznicę, a żółciutki serek będzie fantastycznym dodatkiem do kanapek (obejrzyj zdrowe przepisy na śniadanie). Nie możemy również zapominać o cukrach, już od podstawówki uczą nas, że cukier jest niebezpieczny i szkodzi zdrowiu. Co jednak zrobić w sytuacji kiedy nie możemy żyć bez cukru? Jest proste rozwiązanie, istnieje bardzo dużo zamienników, które w smaku są takie same jednak skład jest całkowicie różny. Sprawdź: .

Zazwyczaj kupujemy białe pieczywo, tymczasem o wiele zdrowsze jest to ciemne. W bardzo dobrych piekarniach wybór jest ogromny, od tych całkiem niepozornych chlebów, po smakowicie wyglądające bułeczki z ziarnami. A obok pieczywa zawsze można zjeść zacierkę lub kulki ze zboża o smaku czekoladowym.

śniadanie

Autor: AnnieAnniePancake
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu domowników jeszcze dobrze nie otworzy powiek, a już pomyśli o odurzającej, świeżo parzonej kawusi. Tymczasem wybór tych o wiele zdrowszych napoi staje się tak duży, że nawet tradycyjna herbata powoli odchodzi do lamusa. Ustępuje miejsca sokom o smaku pomarańczy, mleku, kakao, kawie zbożowej. Tym samym przepis na zdrowe śniadanie poszerza się o nowy zasób towarów.

W ferworze przedpołudniowych przygotowań nie wolno zapominać, że czas na spożycie śniadania jest święty. To posiłek, którego nie je się w pośpiechu, w pozycji stojącej, jak hamburgery kupione w budce z fast foodami. Nawet jeśli nie mamy czasu na przygotowanie to lepiej kupić wcześniej gotowe danie np. , ale za to zjeść w spokoju i bez pośpiechu. Przepis na zdrowe śniadanie musi również uwzględniać chociaż półgodzinną przerwę w porannej krzątaninie.