W jaki sposób błyskawicznie wrócić do siebie po urodzeniu dziecka?

Dochodzenie do siebie po porodzie trwa ok. 6 tygodni. W tym okresie musisz być pod kontrolą lekarza i położnej. Bardzo dobrze jest kiedy w tym czasie twój mężczyzna może wziąć zwolnienie i pozostać w domku by pomóc ci w opiece nad waszym bobaskiem i zająć się tobą. Do pomocy można też zaangażować babcię bobaska czy kogokolwiek z bliskich ci osób, gdyż każda pomoc w tym dość ciężkim czasie jest pożądana!

dziecko

Autor: Audrey Xavier Brulu
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli po powrocie ze szpitala zostały ci jakieś poporodowe podkłady dla mamy mogą ci się one przydać po powrocie do domu, bowiem możesz mieć jeszcze dość duże krwawienia. Po kilku dniach wystarczą zwyczajne podpaski. Zobacz wysokochłonne podkłady. Karmienie maleństwa naturalne, rzecz jasna jest tu elementem pożądanym, przyśpieszającym powrót do siebie, ponieważ podczas gdy dziecko ssie pierś mamy macica o wiele szybciej powraca do rozmiarów sprzed ciąży.

Na rynku możemy nabyć ogrom produktów które to – czasami niełatwe na początku – karmienie mogą bardzo umilić. Są to dla przykładu: osłonki na piersi, odciągacze pokarmu, poduszki do karmienia, wkładki laktacyjne, staniki odpinane na czas karmienia, odzież do karmienia a nawet wygodne fotele dla karmiącej mamusi (pasy poporodowe).

dziecko

Autor: iStock
Źródło: iStock

Ćwiczyć młoda mama może rozpocząć już drugiego dnia po porodzie natomiast w przypadku cesarskiego cięcia – już tydzień po rozwiązaniu. Zacząć można od delikatnych ćwiczeń, najlepsze wówczas będą ćwiczenia mięśni Kegla czy mięśni stóp ćwiczyć możemy mięśnie Kegla czy też mięśnie stóp. Po upływie 3 tygodni od porodu kobieta może zacząć ćwiczyć brzuszki. Po okresie połogu można pływać a także rozpocząć bardziej intensywne ćwiczenia. Jeśli kobieta po porodzie zachowywać będzie wyżej wymienione zasady a później ćwiczyć będzie systematycznie i intensywnie to już wkrótce pasy ciążowe i ubrania ciążowe będzie mogła odłożyć głęboko do szafy lub sprzedać i włożyć znów swoje ulubione fatałaszki sprzed ciąży.