Gotowanie dań na parowniku – o czym dobrze jest wiedzieć?

Przygotowywanie posiłków na parze to jedna z tych kwestii, o których każdy słyszał i wszyscy mają taką czy inną opinię na ten temat. Z tej przyczyny, wokół tego sposobu wykonywania dań narosło wiele nieprawdziwych przekonań. A tak naprawdę gotowania na parze trzeba wypróbować samemu. Wiele rzeczy przemawia za tym, by podgrzewać danie nad parą, a nie wewnątrz cieczy. Do dobrze jest wiedzieć na temat gotowania na parze?

gotowanie

Autor: ultrakickgirl
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze, tego rodzaju sposób na robienie posiłków sprawia, że jedzenie jest znacznie zdrowsze (blog o gotowaniu). Oczywiście gotowanie i tak jest doskonalsze od metod wykorzystujących olej. Gotując nie dokładasz tłuszczu do elementów posiłku. Jednak klasycznie gotowane potrawy mają nie tylko mało tłuszczu, lecz również… mało witamin. Woda efektywnie wymywa cenne elementy, które potem zwyczajnie usuwasz. Podczas robienia posiłku na parze podobne zjawisko nie ma miejsca.

Możesz w ten sposób w stanie zachować o wiele więcej cennych witamin oraz minerałów. Ma to gigantyczne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy grzejesz warzywa.
Po drugie, potrawy podgrzewane nad wodą zachowują smak, a często nawet smakują lepiej. Ci, którzy nie próbowali pary czasami są zdania, że gotowanie na parze niweluje smak warzyw. Ale nie jest to prawda. Wystarczy, że choć raz spróbujesz podgrzać w taki sposób brokuł, a przekonasz się to samemu. Warzywa będą smakować doskonale, a na pewno nie będą bez smaku.

gotowanie

Autor: Counselman Collection
Źródło: http://www.flickr.com

Ponadto gotowanie na parze jest bardzo łatwe. Nie trzeba tu wyjątkowe wiedzy czy doświadczenia.

Chcielibyśmy Cię zaprosić do identycznie interesujących wątków, które przygotowaliśmy dla Ciebie z radością. Więc kliknij stronę alergolog legnica i oglądaj to, na co masz ochotę.

Jedyna rzecz, której potrzebujesz to odpowiednia wstawka lub sitko do garnka. Nakładka musi mieć otwory, przez które będzie przelatywać para, ale które okażą się na tyle małe, by można było komfortowo położyć warzywa. Na pewno zaskoczy Cię to, że przygotowywanie na parze zupełnie nie sprawia, że musisz dłużej czekać na obiad.