Wpływ hormonów tarczycy na organizm

Schorzenia tarczycy zaburzają pracę całego organizmu, z tej przyczyny często pojawiają się kłopoty w szybkim postawieniu właściwej diagnozy. Niedoczynność, nadczynność, wole, guzki czy nowotwory tarczycy to jednostki chorobowe, jakimi zajmuje się lekarz endokrynolog.

W jaki sposób endokrynolog rozpoznaje wymienione schorzenia? Co wskazywać może na to, że tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo? Jakie role pełni tarczyca i z jakiej przyczyny jest tak istotna dla naszego zdrowia?

badanie tarczycy

Autor: COM SALUD Agencia de comunicación
Źródło: http://www.flickr.com
Tarczyca produkuje hormony – tyroksynę (T4) oraz trójjodotyroninę (T3) – jakie są potrzebne do właściwego funkcjonowania wszystkich tkanek i komórek w organizmie człowieka.

W tym tekście odnajdziesz ciekawe informacje, lecz odszukaj ponadto (https://rehab-terapia.pl/oferta/leczenie-narkomanii/) inne teksty na ten temat. Na pewno będą ciekawe.

Hormony te oddziałują na metabolizm, procesy wzrastania, a u płodu i u noworodków przesądzają o poprawnym rozwoju układu nerwowego, w tym również centralnego układu nerwowego.

Co się dzieje, jeżeli tarczyca pracuje źle? To wszystko zależy od tego, czy produkuje ona za mało, czy zbyt wiele hormonów. Kiedy zaczyna brakować hormonów tarczycy, pierwsze symptomy bywają mało specyficzne. Na szczęście świadomość społeczna zaburzeń tarczycy jest coraz większa, a dzisiaj do dyspozycji medyków są proste testy oznaczające TSH (polub ten serwis ).

badanie tarczycy u endokrynologa

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com

Tarczyca funkcjonuje w organizmie na zasadzie sprzężenia zwrotnego – tarczyca, przysadka mózgowa, podwzgórze. Działanie tarczycy jest normowane poprzez hormony tropowe, tzw. hormony wyższego piętra. Dlatego choroby tarczycy mogą być rezultatem zaburzeń pracy przysadki bądź podwzgórza, lub też z niedomagań samej tarczycy. Tych ostatnich bywa najwięcej. Przez wiele lat nasz kraj był w obszarze niedostatku jodu. Podług danych szacunkowych dokładnie z przyczyny niedostatku jodu niewłaściwie rozwiniętą tarczycę ma około 9 milionów osób. To niezwykle dużo. Na szczęście w niewielkim stopniu tyczy się to młodego pokolenia, częściej natomiast osób ok.

Jeśli interesuje Cię ten tekst, to bardzo dobrze, ponieważ ten opublikowany poniżej też posiada równie ważne informacje – nie zwlekaj, tylko zobacz go.

50-60 r. życia. Większość z tych osób nie nie wie o tym, bo zaburzenia funkcji tarczycy nie zawsze idą w parze z jej wyglądem.

Jeżeli podejrzewamy u siebie schorzenia tarczycy jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do specjalisty endokrynologa. Jak takiego specjalistę znaleźć? Starczy w wyszukiwarkę wpisać wyrażenie: endokrynolog Gdańsk (jeżeli zamieszkujemy w Gdańsku), a otrzymamy mnóstwo rezultatów.