Wszystko co najistotniejsze związane z karmieniem noworodka. Cenne informacje dla przyszłych matek

Karmienie noworodka to nie zawsze przemiła rzecz. Bardzo często zjawisku temu współtowarzyszą różne przypadłości tj.: pękanie brodawek, nawał mleczny, zapalenie gruczołów sutkowych.
Pękanie brodawek komplikuje karmienie noworodka. Pęknięcia brodawek często spowodowane są brakiem zahartowania ich do większego niż zwykle użytkowania.

matka i dziecko

Autor: Ceba Baby
Źródło: Ceba Baby
Gdy na świat już przyjdzie nasza dzidzia, nie mamy jeszcze praktyki w serwowaniu piersi. Zdarza się, że podajemy niemowlakowi nieprawidłowo i wtedy cedzi sam sutek- poduszka do karmienia. Trafne karmienie noworodka to podanie mu piersi, tak aby wypełniło mu całą buzię z sutkiem delikatnie ukierunkowanym w stronę podniebienia. Co można zrobić aby ukoić te bolesne objawy?

Przed karmieniem i po należy obmyć sutki sterylną gazą, następnie osuszyć. Można zwilżyć własnym pokarmem, ponieważ ma ono cechy gojące i zabliźniające, można też użyć kosmetyku zwilżającego brodawki sutkowe. Uśmierzenie bólu też sprowadzi użycie jednokrotnych wkładek laktacyjnych i wymiana ich średnio co godzinę, tak aby pierś była czysta i sucha. Jeśli to nie ulży byłoby właściwe udać się do lekarza.

Nawał mleczny pokazuje, że karmienie (pomocna strona https://fiorino.eu/sklep/dla-mam/top-do-karmienia-malka/top-do-karmienia-malka–bialy) noworodka odbywa się w sposób zły, tzn. że dziecko jest nie często karmione, że piersi nie są wypróżnione do końca. Symptomy złagodzi masaż ciepłym natryskiem przed karmieniem, zimne opatrunki pomiędzy karmieniami, odessanie pokarmu laktatorem po karmieniu, aby pierś była opróżniona całkiem.

Noworodek

Autor: Denis Postle
Źródło: http://www.flickr.com

Zakażenie gruczołów sutkowych spowodowane jest zaleganiem mleka w piersiach. Charakteryzuje się gorączką, niekiedy bólami mięśni, nabrzmiałością a z rzadka zaczerwieniem piersi, temu wszystkiemu współtowarzyszy olbrzymie wyczerpanie Aby uniknąć tych trudności, trzeba przystawiać dziecko częściej do karmienia, ściągać pozostałości pokarmu manualnie, rozmasowywać dolegliwe miejsce podczas karmienia i po, masaż należałoby zapoczątkować od klatki piersiowej i doprowadzić w stronę sutków.

Co by o tym nie powiadać karmienie (strona -> https://fiorino.eu/sklep/rogale-do-karmienia) noworodka piersią usprawni się w przeciągu 6-8 tygodni. Warto przetrwać ten trudny czas, pożytek jakie za sobą niesie są nie do oszacowania.