Ile kosztuje wychowanie potomka?

Wychowywanie dziecka poza niepodważalną radością i spełnieniem, to także nieuniknione kłopoty i niepowodzenia. Jednym z nich są pieniądze, bo jak wiadomo, pieniędzy nigdy za wiele, także dla naszych dzieci. Tymczasem kwestia finansowa jest zazwyczaj bagatelizowana, jakby nie istniała, albo jak gdyby nie było możliwe zestawiać nasze dziecko z pieniędzmi. Powszechnie wiadomo, są sprawy bezcenne, jak zaufanie czy macierzyństwo, ale jest także rzeczywistość, którą stanowią pieniądze.

Pokój dziecka z kolorowymi dodatkami

Autor: Kids Town
Źródło: www.kidstown.pl
Już kiedy dziecko przychodzi na świat trzeba wykosztować się na wyprawkę. Jest jasne, co trzeba kupić:, łóżeczko, kocyk czy wózek to niezbędne przedmioty. Konieczne również są miękkie śpiworki dla dzieci, pościel, preparaty higieniczne i witaminy, potrzebne będą też zabawki, te edukacyjne, jak i przyborniki. Ważne będą też zabawki bardziej rozrywkowe jak samochody czy lalki.

Nierzadkim wydatkiem w tym wieku są leki. Każda pociecha choruje, jedno więcej, drugie mniej, lecz nie można być pewnym, iż jakaś pociecha jest od tego wolna. Zwyczajnie, mniej odporny organizm dziecka jest narażony na przeciągi, zmiany temperatur, wirusy przejmowane od rówieśników (na przykład) wżłobku) czy choroby rodziców. Co więcej, rodzice także się mogą zarazić od własnych pociech, więc takiej sytuacji koszt lekarstw zwiększa się.

Kiedy nasze dziecko dorasta szykują się inne wydatki. Zapisy na kursy, obozy, podręczniki i ćwiczenia, wyjazdy. Apetyt wzrasta w miarę jedzenia, więc jeśli mamy dość odważne dziecko, lubiące nowe doświadczenia możemy być pewni, iż będzie pragnęło spróbować wszystkiego, a my nie powinniśmy mu w tym przeszkadzać. Często dzieci fascynują się nowym zjawiskiem, by po chwili przeskoczyć na inne, to naturalne, powinniśmy być cierpliwi, choć niezbędna jest pogadanka o tym dlaczego tak się stało, jak się stało, dlaczego twoje dziecko już nie chce na przykład chodzić na treningi karate, a woli chodzić na lekcje pływania?

Wszystkie te wydatki to normalna konsekwencja wychowania. Niektórych może zdenerwować przeliczanie wychowywania dziecka na pieniądze, lecz żyjemy w kraju, który nie rozpieszcza pod tym względem, gdyż nie ma tak naprawdę dobrej polityki rodzinnej, więc temat ten musi wypłynąć. I pojawia się w naszych rozmowach, w myślach, jest obecny wśród małżeństw, młodych rodziców, dyskutowany jest przez polityków i ekonomistów. Powinniśmy podejść do tego na luzie, bez poczucia winy.